Здобутки й проблеми аграріїв краю

Людмила ДАЦЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Куди подіти зерно – нині це питання љ 1 для аграріїв Полтавщини. Ціни, що склалися на вітчизняному зерноринку, аж ніяк не можуть влаштувати селян. Зволікають із закупівлею хліба до Держрезерву й Аграрний фонд та інші державні посередники, мотивуючи це дефіцитом зерна продовольчої групи. Так, станом на 27 серпня АФ закупив на Полтавщині лише 3 тис. т зерна з передбачених 50 тис. т. Нині ж вирішується можливість закупівлі збіжжя VІ класу. Притримати зерно, так би мовити, до кращих часів порекомендував сільгосптоваровиробникам і міністр аграрної політики України Юрій Мельник. От тільки коли настануть ті кращі часи, не відомо, адже невдовзі розпочнеться збирання зернової кукурудзи, тож для її зберігання теж потрібне місце (а в декого ще й минулорічне зерно залишилося).
Ще швидше, буквально за лічені дні, розпочнеться сівба озимих культур, селянину потрібні кошти, які, планувалося, надійдуть за продане збіжжя…
Поки що більшість полтавських сільгосптоваровиробників тримають вирощений урожай у своїх власних засіках. Близько 1 мільйона тонн зерна надійшло на зберігання на елеватори та ХПП області, загальна потужність яких становить, за словами начальника інспекції якості та формування ресурсів сільськогосподарської продукції облдержадміністрації Михайла Коросташова, 2 мільйони тонн. Але зберігання та доведення збіжжя до потрібних кондицій – процедура не з дешевих…
Щодо якості зданого зерна, то приблизно третина пшениці належить до продовольчої групи, решта – за вмістом клейковини – фуражне зерно. І тут знову напрошується запитання: чому у світі клас зерна визначають за вмістом білка, а в нас – клейковини, хто від цього має зиск? Хоча відповідь на останнє очевидна, звісно ж, не той, хто його виростив, а той, хто купив у селянина збіжжя за ціною фуражного зерна, а продав як продовольче, отримавши за таку операцію чималі прибутки.
Цьогоріч, за прогнозами фахівців, у всіх категоріях господарств нашої області планують посіяти озимі зернові культури на площі 325 тисяч гектарів, торік, тобто під урожай-2008, сіяли 373 тисячі гектарів…
Під майбутній урожай в області вже підготовлено приблизно 500 тисяч гектарів площ, з яких понад 200 тисяч – під посів озимих культур. Також триває збір круп’яних культур, заготівля кормів. За даними головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації, до реєстру на компенсацію за посіви ярих культур включено 463 сільгосппідприємства (157,2 тис. га площ), яким виплачено близько 85% від передбаченої суми, що становить понад 40 мільйонів гривень.

Print Friendly, PDF & Email
Ви можете залишити коментар, або Трекбек з вашого сайту. Друкувати Друкувати

Залишити комментар

Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.