Найбільшими боржниками серед підприємств області названо ВАТ “Полтавський тепловозоремонтний завод” (борг – близько 5 млн грн), ТОВ “Завод газорозрядних ламп” (1,8 млн грн), ХК “АвтоКрАЗ” (3,1 млн грн), ВАТ “Полтаватрансбуд” (понад 1 млн грн), ВАТ “Полтавський хлібокомбінат” (близько 0,4 млн грн) та ін. А спричинили таке становище відсутність ринків збуту продукції, несвоєчасні розрахунки замовників за виконані роботи, недофінансування робіт за державними замовленнями. Так, дебіторська заборгованість перед ПТМЗ сягає майже 60 млн грн (борг держави з повернення ПДВ – півмільйона); АвтоКрАЗу дебітори завинили 2 млрд грн (ПДВ не відшкодовано в сумі 10 млн грн). Водночас міський голова Кременчука Микола Глухов зазначив, що серйозною причиною виникнення заборгованості на підприємствах комунальної власності, зокрема житлово-комунального господарства, є неможливість розрахуватися з ними місцевим бюджетам через блокування рахунків Державним казначейством.
Однак не можна скидати з рахунків і відповідальності чиновників обласних служб та керівників підприємств. Немає логіки в тому, що казначейство, перерахувавши підприємствам облавтодору 2 млн грн, загальмувало проплату півмільйона. У ситуації, яка склалася на заводі ГРЛ, могла зарадити обласна державна податкова адміністрація, якби вчасно повернула підприємству, яке імпортувало енергозберігаюче обладнання, 600 тис. грн ПДВ – суму, не критичну навіть у кризових умовах. Але податківці не виконали норми закону й не підставили плече виробничникам.
Полтавський хлібокомбінат накопичив борги без сторонньої допомоги, самотужки. Офіційно це близько 400 тис. грн. Проте в облдержадміністрації підрахували, що насправді працівникам не виплачено до 4 мільйонів, тобто має місце ще й прихована заборгованість. Розставити крапки над “і” повинна прокуратура.
Больовими точками економіки Полтавщини залишається низка підприємств, щодо яких порушено процедуру банкрутства, але через недосконалість законодавства ситуація зайшла в глухий кут. Передусім це стосується двох спиртових комбінатів – Лохвицького і Жовтневого: зарплатний борг першого перевищив 4 млн грн, другого – становить півтора мільйона.
Щоб вирішити проблему заборгованості з виплати заробітної плати, принаймні де це можна зробити, й тим більше не накопичувати борг, в області вестиметься відповідний моніторинг. Прийнято низку інших рішень.
На засіданні колегії також було затверджено списки вступників до Національної академії державного управління при Президентові України.
“Зоря Полтавщини”