Унікальний баритон цього виконавця слухачі впізнають з перших акордів. 17 серпня народному артисту СРСР, естрадному та оперному співаку і композитору Мусліму Магомаєву виповнилося б 75. Іще міг би жити, якби не хвороба серця, що забрала в інші світи на 67-му році життя.
На його концерти збиралися багатотисячні стадіони, а платівки й диски виходили мільйонними тиражами. У репертуарі Мусліма Магомаєва було понад 600 творів, чимало стали шлягерами: “Королева красоты”, “Свадьба”, “Герои спорта”, “Время”, “Луч солнца золотого” (остання звучить в мультфільмі “Слідами бременських музикантів”). На музику Магомаєва написані “Рапсодия любви”, “Элегия”, “Если в мире есть любовь”… Він – автор музики до спектаклів, фільмів і мюзиклів, ведучий телепередач про життя зірок світової оперної та естрадної сцени.
Майбутній співак народився 1942 року в Баку (Азербайджан). Батько – Магомет Магомаєв – театральний художник, загинув на фронті за 15 днів до Перемоги. Мама Айшет була драматичною актрисою. Дід Абдул Муслім Магомаєв – один з фундаторів національної класичної музики, його ім’я носить Азербайджанська державна філармонія. Після війни Айшет із сином поїхала в Мурманськ, де влаштувалася на роботу в місцевий драмтеатр. Хлопчика відправила на батьківщину здобувати професійну музичну освіту.
У Баку Муслім виховувався в домі дядька Джамала Магомаєва, навчався в музичній школі при консерваторії і музичному училищі. Вперше виступив у Палаці культури бакинських моряків у 15 років, хоча родина була проти, побоюючись підліткової мутації голосу. На професійному рівні юнак дебютував у 1961 році в ансамблі пісні і танцю військового округу. Через рік виконав пісню “Бухенвальдський набат” на Всесвітньому фестивалі молоді в Гельсінкі (Фінляндія). В Кремлівському палаці з’їздів у Москві молодий вокаліст завоював всесоюзну славу, виступивши на фестивалі азербайджанського мистецтва. У концертному залі імені П. І. Чайковського відбувся перший сольний концерт співака.
Магомаєв став солістом Азербайджанського театру опери і балету. Два роки стажувався в Італії, в знаменитому міланському театрі “Ла Скала”.
Гастролював з оперними музичними спектаклями й естрадними програмами по Радянському Союзу і за кордоном – у Франції, Болгарії, Польщі, Фінляндії, Німеччині. Директор паризького концертного залу “Олімпія” запропонував співаку контракт на рік, а Мінкультури СРСР нагадало, що він незамінний на батьківщині. Щодо співака навіть відкривали кримінальну справу за те, що за тригодинний концерт йому нарахували потрійну фінансову винагороду, запевнивши, що така оплата погоджена з інстанціями. Поки розбиралися, Магомаєву не рекомендували виступати за межами Азербайджану. Артист використав вимушену паузу з користю – закінчив Бакинську консерваторію по класу вокалу. Його опала завершилася після дзвінка голови КДБ СРСР Юрія Андропова міністру культури Катерині Фурцевій – співака хотіли бачити на концерті до ювілею відомства.
У 31 рік Муслім Магомаєв став народним артистом країни. На міжнародному пісенному фестивалі в Сопоті (Польща) він завоював першу премію, а в Каннах (Франція) на фестивалі звукозапису отримав приз “Золотий диск” за мільйонні тиражі грамплатівок. Він створив Азербайджанський естрадно-симфонічний оркестр, з яким багато гастролював.
“Кожному голосу, кожному таланту Бог визначив певний час, і переступати через нього не потрібно, – сказав Магомаєв, пояснюючи своє рішення закінчити концертну діяльність. Помер у 2008 році від ішемічної хвороби серця на руках у дружини, також співачки та народної артистки Тамари Синявської.
То була одна з найкрасивіших пар радянської естради. Познайомилися молоді люди, коли Тамара була заміжня, а Муслім – розлучений. Перший шлюб студентів музучилища – азербайджанця Мусліма і вірменки Офелії – був нетривалим, хоча в ньому народилася донька Марина. З дочкою і внуком Муслім Магомаєв спілкувався все життя. Із Тамарою Синявською щасливо прожив більше 30 років.
Поховали артиста за його заповітом у рідному Баку на Алеї почесних поховань поруч із могилою знаменитого діда. Одній із малих планет Сонячної системи дали назву Магомаєв, таким чином вшанувавши земну зірку вокального мистецтва.
Підготувала Ганна ЯЛОВЕГІНА.