– Головне в сільськогосподарській роботі те, щоб біля кожної складової технологічного процесу, підрозділу чи галузі стояв спеціаліст, який знає і любить своє діло, – овочівник, садівник, агроном, технолог, інші спеціалісти. У нас такі є. Це дуже важлива складова – кадрова. Технології на місці не стоять. Але, як кажуть у народі, до млина ще й вітру треба, тож важливо все встигати, – вважає генеральний директор ТОВ АПК “Докучаєвські чорноземи”, депутат обласної ради Анатолій Кибка.
Розгалужене господарство загалом обробляє 15 тисяч гектарів сільгоспугідь, розташованих у Полтавській і Харківській областях. У структурі близько 15 підприємств і підрозділів, об’єднаних управлінським центром. Агрокомплекс має замкнений цикл виробництва – від вирощування до переробки й реалізації готової сільгосппродукції. Основні напрямки – зернові, технічні культури, насінництво, садівництво, овочівництво, тваринництво, птахівництво, риборозведення.
У ТОВ АПК “Докучаєвські чорноземи” впроваджені сучасні технології вирощування культур із використанням якісного насіння власного виробництва, перспективних імпортних сортів і гібридів. Різні сорти, які найбільше підходять до кліматичних умов і дають високу врожайність, вивчають та підбирають досвідчені агрономи. Висока урожайність досягається завдяки ретельному дотриманню сівозміни, розповідає Анатолій Кибка.
П’ятий рік працює устаткований сучасним обладнанням Карлівський м’ясокомбінат, що входить до агропромкомплексу “Докучаєвські чорноземи”. Постійно збільшується асортимент м’ясних і ковбасних виробів, яких нині випускають близько 40 найменувань. Використовують якісну сировину, дотримуються держстандартів.
Товариство реалізує продукцію власного виробництва: хліб і хлібобулочні, кондитерські вироби, м’ясо, м’ясопродукти й ковбаси, птицю, яйця, олію, крупи, борошно, овочі, фрукти, ягоди та інше через мережу магазинів “Домашній смак” під торговою маркою “Докучаєвський продукт”. Забезпечені свіжими продуктами робітничі їдальні, школи, дитсадки в селах, де господарює агропромкомпанія.
…Нині на полях сільгосппідприємства триває збирання кукурудзи. Урожайність – майже 8 тонн з гектара. Качаниста – одна із основних культур для кормової бази, адже тут утримують багатотисячне поголів’я свиней, овець, кролів, нутрій, курей, качок, гусей, перепелів. Діє інкубаторно-птахівниче підприємство.
Урожайність соняшнику – майже 37 центнерів з гектара, найбільше вродили традиційні стійкі гібриди “Сінгенти”. Порадував трудівників полів у цьому році й цукровий буряк, збирання якого завершили в жовтні. У заліку результат становив 635 центнерів з гектара. Показник цукристості – вищий базисного. Завершується видача продукції на паї, у тому числі цукру пайовикам по 13 гривень за кілограм.
В усіх селах, де господарює агропромкомплекс “Докучаєвські чорноземи”, влітку і восени пройшли Дні села, об’єднані з Днем пайовика. Урочисто вручали призи наймолодшим і найстаршим пайовикам, для дітей працювали безкоштовні атракціони, були концерти й інші сюрпризи та подарунки. Агропромисловий комплекс брав участь у проведенні таких свят і в Білухівці, Мар’янівці, Федорівці, Климівці Карлівського району, де орендується небагато паїв. Але людям така присутність була приємна. Презентують своє агроформування, виготовлену в ньому продукцію, допомогу соціальній сфері сіл, умови для пайовиків і в інших селах, а також в інших районах.
За рахунок господарства в селах ремонтують водогони, прокладають дороги, чистять річку Орчик, розвивають спорт, повідомив член ради засновників товариства Олексій Кобченко.
У Попівці нинішнього першовересня за допомогою агрокомплексу відкрили дошкільний підрозділ місцевої школи, яка стала навчально-виховним комплексом.
– Зараз у дитсадку 25 вихованців, у школі – 109 учнів. Агропромкомплекс “Докучаєвські чорноземи” надав велику допомогу матеріалами і будівельниками для різних робіт у майбутньому дитсадку. Раніше садочка в селі не було. Нині батьки дітей задоволені, – розповідає директор Попівського НВК № 1 Віра Бабич. – У період керівництва директора відділка “Агро-прогрес плюс” Юрія Улька в школі зробили для дітей теплі санвузли, в усьому приміщенні замінили вікна. Господарство постійно допомагає продуктами для шкільної їдальні. Для літнього пришкільного табору виділили продуктів на 7 тисяч гривень. Возять дітей на екскурсії в Полтаву і Харків. Коли ми звернулися до генерального директора комплексу, депутата обласної ради Анатолія Кибки з проханням допомогти придбати обігрівачі для класів, кошти були одразу виділені.
– За 10 місяців поточного року ТОВ АПК “Докучаєвські чорноземи” сплатило понад 27 мільйонів гривень податків, у тому числі до місцевих бюджетів – близько 4 мільйонів, – підсумував засновник агропромислового комплексу Юрій Кобченко.
Трудівників у “Докучаєвських чорноземах” – понад тисяча. У зимовий період намагаються навіть сезонних робітників не “відпускати на біржу”, надаючи роботу в підрозділах з постійною зайнятістю – а це олійниця, крупорушка, пилорама, інкубатор, елеватор, пілетний цех. Добробут працівників, підрозділів агрокомплексу – це добробут усього Карлівського району, адже “Докучаєвські чорноземи” – одне з найпотужніших бюджетоутворюючих підприємств краю.
Ганна ЯЛОВЕГІНА
Микола БЕЗНОС (фото)
“Зоря Полтавщини”