Із робочою поїздкою на Полтавщині побував міністр енергетики та вугільної промисловості України Володимир Демчишин. Разом із головою обласної державної адміністрації Валерієм Головком він відвідав Солохівське й Більське газоконденсатні родовища, детально ознайомився з роботою установки первинної підготовки нафти й газу в СП “Полтавська газонафтова компанія” Новосанжарського району, а також оглянув будівництво Котелевської азотної станції.
Це пілотний проект газопромислового управління “Полтавагазвидобування”, який сприятиме заміщенню газу й реанімує Котелевське родовище газоконденсату, адже останнім часом через використання води підприємство зменшило видобуток газу на 110 мільйонів кубометрів на рік.
– Азотна установка збільшить видобуток газу, збалансує рівень його якості. Це розумне вкладення коштів у вітчизняне підприємство, тим більше, що через два-три роки воно повністю окупиться, – наголосив Володимир Демчишин.
Запустити в дію Котелевську азотну станцію планують вже 16 липня цього року, нині ж тривають пусконалагоджувальні роботи. Начальник відділу капітального будівництва ГПУ “Полтавагазвидобування” Іван Литовка зазначив, що вперше в Україні використовують азотну установку вітчизняного виробництва. Вона виготовлена на сумському заводі “Компресормаш” потужністю 50 тисяч кубометрів газу на годину. Її вартість становить 40 мільйонів гривень.
Котелевське газоконденсатне родовище стане третім у світі, де застосовують технологію німецької компанії “Linde Group”.
– Ми давно вивчали роботу “азотної” технології для видобутку газу. Зокрема відвідали два родовища, де вона вже успішно працює, – у Мексиці й Об’єднаних Арабських Еміратах, – розповідає головний інженер ПАТ “Укргазвидобування” Олексій Несторенко. – Її суть у тому, що при видобутку увесь конденсат забираємо, а газ знову закачуємо в пласт для підтримки тиску. В такий спосіб дається друге життя родовищу. Головна перевага – азот береться з повітря, тож інвестиції дорівнюють нулю.
Також міністр енергетики і вугільної промисловості України Володимир Демчишин взяв участь у засіданні “круглого столу” “Перспектива розвитку газовидобування України” разом із очільниками районів Полтавщини, представниками нафтогазових компаній області. Мова йшла про спрощення отримання ліцензій і дозволів, зменшення податкового тиску та рентної плати.
– Полтавщина має потужний потенціал щодо видобутку нафти, газу. Тож значна частина коштів має залишатися в області. Це – по-перше. По-друге, ми відстоюємо позицію, що орендну плату земельних ділянок необхідно зменшувати, – зазначив голова обласної державної адміністрації Валерій Головко.
Наостанок Володимир Демчишин підсумував, що потрібно знайти баланс податкового навантаження нафтогазодобувних підприємств і соціальних гарантій, спростити видачу дозволів на видобуток газу і затвердити строгі правила їх отримання.
Оксана БІЛЕНЬКА
Анна ЧАПАЛА (фото)
“Зоря Полтавщини”