
“Встановлюйте теплорегулятори на ваші радіатори, утеплюйте своє помешкання, звільняйте простір навколо радіаторів, встановлюйте захисні алюмінієві екрани між стіною та батареєю”, – навчають правилам енергоефективності учні Полтавської ЗОШ № 38. Вони та вихованці ще восьми навчальних закладів із обласного центру, Миргорода, Лубен і Комсомольська взяли участь у мікропроекті “Енергія в школах міста”, заключний етап якого відбувся нещодавно. Ініціатива працює в межах реалізації проекту українсько-німецького технічного співробітництва GIZ “Енергоефективність у громадах” та спрямована виховувати у молоді ощадливе ставлення до енергетичних ресурсів.
– Полтавська облдержадміністрація звернулася до нас із пропозицією підтримати ініціативу шкільних освітніх проектів із енергозбереження, бо школи в цьому напрямку мають великий потенціал, крім того, робота над поведінкою споживачів – теж вельми важливий фактор, – розповіла експерт Проекту українсько-німецького технічного співробітництва GIZ “Енергоефективність у громадах” Світлана Чеботарьова. – Ми обрали дев’ять пілотних шкіл регіону. Протягом навчального року учні й колективи освітніх установ працювали над покращенням енергоефективності закладів. Починали з обліку, щоб знати, скільки споживають ресурсів та скільки це коштує школі й місту. А потім визначали слабкі місця й запроваджували заходи з енергоефективності.
За словами головного спеціаліста департаменту економічного розвитку облдержадміністрації Ірини Шебітченко, школярі охоче долучилися до мікропроекту. Вони брали участь у тематичних конкурсах, писали вірші, есе, складали екологічні проекти, працювали в агітбригадах, робили тематичні буклети й роздавали їх на вулицях.
– Ми зібрали дані за рік по споживанню тепла й електроенергії школами-учасницями, то в середньому кожна зекономила по 10 відсотків. Полтавська школа № 19 – цьогорічний переможець, адже їй вдалося заощадити 25 відсотків електроенергії протягом навчального року, – поінформувала Ірина Шебітченко.
– У нашому навчальному закладі замінили газову плиту, зробили відбивачі із фольги, щоб тепло більше зберігалося, замінювали на енергозберігаючі лампи, займалися ремонтом спортивного залу й установкою вікон. Зробили висновок: потрібно працювати у двох напрямках – інформаційному та господарському. Ми знизили затрати електроенергії, тепла й газу. Проект будемо й надалі впроваджувати, адже він ефективний, – розповіла заступник директора з навчально-виховної роботи Полтавської ЗОШ № 19 Марина Левенко.
Навчав присутніх економно споживати та зберігати ресурси Землі симпатичний Енергійко – учень 38-ї школи: “Час уже подбати про планету. Ви повинні в світі гідно жити й від марнотратства ресурси захистити”. Його підтримали однокласники: “Ми, молоде покоління міста Полтави, обіцяємо домашні завдання виконувати у світлу частину доби й при цьому заощаджувати електроенергію, зберігати кошти родини та пам’ятати про свій зір і здоров’я, скоротити кількість телефонних розмов, без яких можна обійтися, встановити часові межі для ігор на комп’ютері та перегляду телепередач, зберігати тепло у приміщеннях у холодну пору, заощаджуючи енергію та гроші, а ще – посадити дерево, дарувати свою енергію й тепло іншим, а також робити багато-багато щоденних добрих справ”.
Організатори мікропроекту наголошували, що це лише початок співпраці. Вони висловили сподівання, що наступного року до ініціативи долучаться більше освітніх закладів області.
Анна ВАСЕЦЬКА
“Зоря Полтавщини”