Як уже повідомляла “Зоря Полтавщини”, напередодні професійного свята працівників сільського господарства хліборобів нашого краю із п’ятимільйонним ужинком привітав Президент України Віктор Янукович. Той факт, що наші аграрії вкотре підтвердили лідерські позиції в державі, зробив обласні святкові заходи з нагоди Дня працівників сільського господарства ще більш урочистими.
На майданчику поблизу Полтавського міського будинку культури розташувалися виробники сільськогосподарської техніки зі зразками своєї продукції – від олійних пресів до тракторів та причіпних механізмів. Поряд розмістилися у наметах пасічники. А вже у приміщенні вирував справжній ярмарок. Рядами розташували свої павільйони з вітринами і стендами виробники насіння, засобів захисту рослин, сільськогосподарського обладнання. Загалом виставка “Агропром-Полтава” зібрала більш як півсотні учасників з 10 областей України. Райони нашого краю показали той традиційний достаток, яким зустрічають гостей: короваї, галушки, ковбаси, сало та ще багато всілякої запашної і смачної продукції. Полтавці куштували, купували, пританцьовували. Все це – під супровід виступів самодіяльних артистів.
Відкриваючи виставку, голова облдержадміністрації Олександр Удовіченко побажав учасникам приємного спілкування і вдалих бізнесових контрактів.
– У 2011 році урожай 5 мільйонів 100 тисяч тонн полтавського зерна був рекордним. Цьогоріч область уже прозвітувала Главі Держави про намолот 5 мільйонів тонн, а на кінець року прогнозуємо понад 5,5 мільйона. Адже по основних зернових культурах маємо по 54 центнери з гектара – такого ніколи не було! Соняшнику – по 30 центнерів з гектара, цукрових буряків – по 460. Це говорить про те, що наші хлібороби працюють за сучасними технологічними схемами і є лідерами галузі в державі. Полтавщина лідирує також і в тваринництві, хоча для нарощування поголів’я ще треба зробити чимало. У кожному господарстві повинна бути своя ферма – це наше завдання. На його виконання маємо кілька інвестиційних проектів державного і навіть європейського рівнів. У Глобиному агропромхолдинг “Астарта-Київ” готовий відкрити завод із переробки сої на соєвий шрот для годівлі худоби – це черговий крок у технологічному ланцюжку. Для заощадження енергоресурсів на Глобинському цукрозаводі вводиться в експлуатацію унікальна біогазова станція, яка дозволить замінити 60–70 відсотків природного газу на технологічні потреби. І таких прикладів – десятки. Середня заробітна плата у сільському господарстві становить 2447 гривень, плата за оренду земельних паїв складає у середньому 4,8 відсотка – це одні з кращих показників серед регіонів держави. На закупівельні ціни у ринкових умовах впливати важко, єдиний вихід – нарощувати потужності елеваторів, складів. Виробники, які зможуть притримати продукцію хоча б до наступного року, матимуть відчутну добавку в ціні.
Олександр Удовіченко привітав хліборобів із рекордним урожаєм і побажав нових трудових звершень.
Голова обласної ради Іван Момот від імені депутатського корпусу висловив аграріям щиру подяку за невтомний труд.
– Ваші досягнення – зримі, – наголосив Іван Момот, – їх можна виміряти тоннами намолотів і надоїв. Та основною цінністю є люди, які бережуть хліборобські традиції, передають свої досвід і любов до землі наступним поколінням. Село було, є і буде основою нашої держави. Добра вам, шановні трудівники ланів і ферм. Нехай вдосталь буде на столі й у коморі, здоров’я, усіляких гараздів!
Групі аграріїв області було вручено почесні відзнаки. Майстри мистецтв та аматори сцени подарували працівникам сільського господарства святковий концерт.
Про виробничі будні, проблеми і досягнення кореспондентам газети розповіли учасники урочистостей.
Тетяна Корост, Герой України, голова Котелевської райдержадміністрації:
– Осінь була важкою, але у селянина вже виробився стійкий імунітет проти природних примх: обов’язки годувальника держави він виконує. І в полі, й на фермі триває робота, щоб у кожної людини був хліб на столі, щоб був достаток. Продовольча безпека країни створюється трудом селянина. І за це йому низько вклоняємося.
Олена Тимошенко, завідуюча фермою СТОВ “Україна” Гребінківського району:
– Через велику спеку рано посохла кукурудза, тому певні проблеми були із заготівлею кормів. Але всього надбали вдосталь: сіна, сінажу, соломи. Думаю, до кінця року по 6 тисяч кілограмів молока від корови надоїмо.
Тетяна Безугла, голова фермерського господарства “Нива Полтавщини” Шишацького району:
– Головним клопотом восени була несприятлива погода. Та зі збором урожаю впоралися. Кредитів не беремо, господарюємо, використовуючи власні кошти.
Петро Сліпаченко, директор виробничого підрозділу “АФ “Семенівська” ТОВ “Полтавазернопродукт”:
– Дошкуляла посуха. Та попри це врожай порадував. Наприклад, цукрові буряки вродили по 527 центнерів з гектара у заліку. Ще залишилося зібрати чималенько кукурудзи, але й із цим впораємося. Була б лише прийнятна ціна на зерно.
Тетяна Качаненко, заступник голови Хорольської районної ради:
– Дуже підтримала село ініціатива голови облдержадміністрації Олександра Удовіченка укладати соціальні угоди з товаровиробниками. Це – кошти, які надходять до соціальної сфери напряму.
Іван Шингарій, керівник СТОВ “Лукім’я” Оржицького району:
– Для мене професійне свято – це аналіз зробленого протягом сільськогосподарського року, нагода побачити колег, друзів по навчанню, обмінятися досвідом. Це – свято для душі.
Віктор КІКОТЬ
Ольга ЩЕГЛОВА
Олег ЖУРАВЛЬОВ (фото)
Валерій ЧЕРКАС (фото)
“Зоря Полтавщини”