У центрі Полтави в ошатній будівлі старовинної архітектури розмістилася Полтавська спеціалізована школа № 3, в минулому – Перша чоловіча гімназія. Нещодавно випускники школи різних років зібралися в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. П. Котляревського, щоб згадати минулі шкільні роки, вшанувати пам’ять вчителів та подякувати альма-матер. Приводом стала презентація документально-художнього видання “Найзнаменитіша в Україні” краєзнавця і випускника школи №3 Валерія Волоскова. Книга розповідає про історію навчального закладу, вчителів, шанованого всіма директора Івана Івановича Дяченка, знаменитих випускників. Автор зібрав біографічні відомості про 120 відомих учнів третьої полтавської школи, яка була відкрита понад 200 років тому. Свого часу тут навчалися світочі української і світової культури, науки Михайло Драгоманов, Михайло Остроградський, Леонід Глібов…
– Я, як випускник цього навчального закладу, вважаю видання книги про рідну школу своїм обов’язком, адже вона дала путівку в життя багатьом видатним людям. Скільки імен педагогів, письменників, науковців, державних діячів прикрашають її історію! До того ж тут збережено славні традиції. І це особливо радує, – розповів автор згаданої і ще 10 книг із краєзнавства Валерій Волосков.
З особливим теплом він згадує про вчителів школи та внутрішню атмосферу навчального закладу:
– Я закінчив школу в 1963 році, але наших наставників пам’ятаю дуже добре. 33 роки віддав роботі на педагогічній ниві директор школи, вчитель математики Іван Іванович Дяченко. Йому вдалося створити в школі шляхетну атмосферу, де цінували науку, один одного та вчителів. Не знаю, як зараз, а тоді школа була на високому рівні.
Поділилася спогадами про вчителів й інша випускниця третьої полтавської школи, нині – провідний науковий співробітник літературно-меморіального музею Івана Петровича Котляревського Євгенія Стороха:
– Уже стільки років минуло, а нас досі об’єднує любов до школи. Ми відчували спорідненість із учителями. Я добре пам’ятаю вчительку англійської мови, справжню аристократку Лору Львівну Короть, російської мови – Світлану Олександрівну Солонуху, української мови – Ольгу Романівну Михайленко, математики – Аллу Михайлівну Різун. Це – педагоги найвищого класу.
Перший заступник генерального директора ОДТРК “Лтава” Юрій Кустол – теж випускник цієї знаменитої школи. Також поділившись спогадами про юні літа, він запропонував відкрити на стіні школи меморіальну дошку на честь багаторічного директора закладу Івана Івановича Дяченка.
Світлана БОРИСЕНКО
“Зоря Полтавщини”