Внаслідок стихії на території понад 50 населених пунктів було пошкоджено 941 житловий будинок, 96 господарських споруд та 30 об’єктів соціальнопобутової сфери, повалено дерева, знеструмлено повністю або частково 101 населений пункт, на полях пошкоджено посіви зернових культур, повідомили в управлінні МНС у Полтавській області. На жаль, стихія забрала життя двох людей, а три особи травмовано.
Так, у селі Карпусі Полтавського району блискавка вразила 23річного громадянина. Молодого чоловіка в стані клінічної смерті було доставлено до 1ї міської лікарні Полтави, де він помер.
У місті Комсомольську 73річний чоловік внаслідок падіння дерева отримав травми, від яких помер у лікарні.
До травматологічного відділення Кременчуцької ЦРЛ доставлені 45річні жінка та чоловік із численними гематомами внаслідок травмування градом.
До нейрохірургічного відділення 3ї міської лікарні м. Кременчука доставлено 57річну жінку із закритою черепномозковою травмою, іншими пошкодженнями, завданими градом.
***
Кобеляцький район чи не найбільше постраждав від буревію. Тож у Кобеляках минулої п’ятниці відбулося виїзне засідання обласної комісії з питань техногенноекологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Вів засідання голова облдержадміністрації Олександр Удовіченко. В роботі зібрання взяли участь заступники голови облдержадміністрації Борис Галушко та Володимир Замикула, голова Кобеляцької райдержадміністрації Анатолій Таранушич, представники Новосанжарської, Кременчуцької райдержадміністрацій, Кременчуцького та Комсомольського міськвиконкомів, керівники обласних та районних служб, сільські голови Кобеляцького району. Було ухвалено рішення про надання допомоги населенню та відновлення життєзабезпечення районів, які постраждали від стихії.
– Це – надзвичайна ситуація, для її ліквідації використовуватимемо кошти з обласного резервного фонду, – наголосив у інтерв’ю представникам ЗМІ голова облдержадміністрації Олександр Удовіченко. – В першу чергу допомагатимемо людям, у яких пошкоджено приватні садиби. Безумовно, влада зробить усе для того, щоб мінімізувати збитки. Є проблеми і в сільськогосподарських виробників. Стихія наробила лиха. Головне у цій ситуації, щоб люди згуртувалися і діяли спільно.
***
Кореспонденти “Зорі Полтавщини” побували в селі Чапаєве Кобеляцького району. Тут із 74 садиб 65 понівечено буревієм.
– Накрапав дощ. Я щойно прийшла з роботи, – розповідає місцева мешканка Лариса Стрюк. – Аж раптом град посипав ось такої величини, – показує на лампу освітлення. – Далі – як в страшному сні. Спочатку навіть подумала, що в хаті пролунав вибух. Скло вікон розлетілося врізнобіч, телевізор, комп’ютер перетворилися на купу металу, шафи побиті, дах зірвано. У сина по сусідству те ж саме. Град побив п’ятеро поросят, чимало качок, індиків та курейбройлерів. До коріння знищено 2,5 гектара кукурудзи, 30 соток картоплі, 70 соток соняшнику, 15 соток буряку. Взагалі у мене завжди було велике господарство. На нього тільки й розраховую, бо зарплату отримую мізерну. Надіюся на Бога, бо я – віруюча людина, і на власні сили. По миру із простягнутою рукою не піду, якось будемо викручуватися.
– Я – приватний підприємець, працюю в Кобеляках, – долучається до розмови сусід Лариси Стрюк Анатолій Близнюк. – Буревій почався, коли я їхав з роботи додому. Від села Червоні Квіти до Чапаєвого по дорозі дістатися вже було неможливо: її вкрили повалені дерева. Тож я поїхав навпростець, через поле. Дивлюся, а дах мого будинку із металочерепиці – у сусідському дворі, у вікнах – жодної шибки, град попробивав подвійне товсте скло. Мертві ластівки на землі, город і молодий садок знищено. Хату відбудуємо – гроші й здоров’я є, а деревець жаль. Садив їх, тількино починав хазяйнувати. Град величиною із яблуко лежав до ранку, навіть незважаючи на спеку. В селі багато пенсіонерів, їм треба якось допомогти. З будівельної бази я привіз увесь шифер, який у мене був. Роздав його людям. Вірю, що коли у них з’являться кошти, то розрахуються зі мною. Але у селі немає спеціалістів, щоб вкривали дахи. Дорогу ж між селами Червоні Квіти і Чапаєве від завалів буквально за дві години звільнили місцеві фермери, які мають трактори і бензопили.
– Птицю щойно половили, закрили, забігли із сином до будинку, – доповнює розповідь його дружина Олена. – Глянули у вікно – насувається стіна дощу, враз навкруги почорніло, шибки почали вилітати, впала люстра, ми з усієї сили тримали двері у кімнату, щоб їх не зірвало. Дуже страшно було, Богу молилися… А коли все скінчилося – стукіт у двері. Відчиняємо, а на порозі двоє хлопців, синісинісінькі, усе тіло в синцях. Розповідають, що їхали на скутерах із річки, то град їх застав на дорозі. Не знали, що робити. Просто полягали на асфальт і чекали, доки це пекло скінчиться. У нас попросили телефон – передзвонити батькам, що живіздорові.
Проїжджаємо іншими селами Кобеляцького району. Деінде повалені, а то й вирвані з корінням чи зламані, наче сірники, дерева, понівечені дахи, побиті поля й городи. Наш наступний співрозмовник – керівник ПАФ “Мир” Віталій Біланенко.
– Півгодини безперервно йшов град, – розповідає він. – Сила дощу була такою, що земля не встигала поглинати воду. Рельєф місцевості нерівний. Тож лавина зі степу полилася в села, руйнуючи все на своєму шляху. Засіяні поля – де градом вибило, а де змило водою. Усього у нашому господарстві знищено 530 гектарів кукурудзи, 55 гектарів соняшнику, 83 гектари ячменю і 27 гектарів пшениці. Потрібні насіння, запасу якого практично немає, пальне, щоб техніка знову вийшла в поле, мінеральні добрива. Одне слово, картина невтішна.
Голова ФГ “Анкор” Сергій Таран щойно повернувся з поля. Він оглядав посіви культур, підраховуючи, яких збитків йому завдала стихія.
– Доведеться пересівати 40 гектарів соняшнику, – бідкається фермер. – До речі, вже не вперше в цьому році. Раніше тут не зійшли озимі. Втім сподіваємося, що держава допоможе і влада підставить своє плече.
***
Загалом стихія на Полтавщині завдала збитків, за попере
дніми підрахунками, на десятки мільйонів гривень. Для проведення аварійновідновлювальних робіт було залучено більше 900 фахівців та понад 250 одиниць техніки. На даний час у постраждалих районах і містах відновлено електро, газопостачання, телефонний зв’язок та транспортне сполучення до всіх населених пунктів, прибрано більше 1 тисячі повалених дерев, організовано відкачування води із затоплених підвальних приміщень. Станом на ранок 18 червня у Кобеляцькому районі з пошкоджених 246 будинків відремонтовано покрівлі на 175; у Кременчуцькому районі – на 66 із 299, у Новосанжарському – на 250 із 415. Відновлювальні роботи продовжуються.