Сьогодні ще точаться розмови з приводу доцільності поєднання визначної дати в історії держави, коли об’єдналися роз’єднані частини однієї країни, і символу вищої цінності для всіх народів усіх часів – Свободи.
ЩОБ упевнитися в логічності й вірності такого рішення, варто згадати те, що ми знаємо з історії української національнодемократичної революції 1917–1921 років, коли оголосила про своє існування Українська незалежна держава, коли вона робила перші кроки свого становлення.
22 січня (9 січня за старим стилем) 1918 року Українська Центральна Рада на своєму засіданні прийняла IV Універсал. Він починався словами, які разом із урочистим звучанням вселяли твердість духу й віру в майбутнє: «Народе України! Твоєю силою, волею, словом утворилась на Українській Землі вільна Українська Народня Республіка. Здійснилась давня мрія твоїх батьків, борців за волю й право робочого люду!» А далі уже впевнено проголошується: «Віднині Українська Народня Республіка стає самостійною, від нікого не залежною, вільною, суверенною Державою Українського Народу”.
У надзвичайно складних умовах того часу – розруха, спричинена Першою світовою війною, постійні пересування територією України конфліктуючих військових формувань, критичний спад економіки, безробіття, політичний тиск урядів сусідніх країн – Центральна Рада проявила політичну волю й виголосила рішення, яке по суті символізувало прагнення до свободи і стверджувало свободу народу й незалежність держави. За короткий період існування Української Народної Республіки її незалежність прямо чи опосередковано визнали кілька держав. Тобто фактично 22 січня 1918 року став днем народження нової незалежної суверенної держави українського народу. Мимоволі переймаєшся питанням: «Який ще день чи дата у новітній історії України з початку ХХ століття до цього часу може бути більш співзвучним із Днем Свободи, як не 22 січня?» Величне пізнається через роки і віки. Історія завжди скаже своє вагоме слово. Тим більше, що 22 січня 1919 року, через рік після прийняття ІV Універсалу, відбулася ще одна знаменна для України подія.
У той час на території нинішньої України виникло кілька державних утворень. Про легітимність деяких із них науковці, історики дискутують і нині. Зокрема у Львові було проголошено утворення Західноукраїнської Народної Республіки.
У тих складних суспільнополітичних і економічних умовах роз’єднаність українських земель ставило під сумнів існування України як суверенної держави. Тим більше через роз’єднаність не мали перспектив подальшого існування нові державні утворення на території України. Тому 22 січня 1919 р. у Києві на Софійській площі був проголошений Акт Злуки (об’єднання) українських земель, засвідчений Універсалом про об’єднання УНР і ЗУНР в єдину Велику Україну. Ним стверджувалось об’єднання двох тодішніх держав, що постали на уламках Російської і АвстроУгорської імперій, в єдину соборну Українську державу.
ІV Універсалом Центральної Ради фактично вперше в історії українського народу було деюре проголошено свободу, незалежність та суверенність Української держави. Цей документ став першим державним актом, що закріплював права українського народу на самовизначення, власну державу та незалежний розвиток. Акт Злуки підтвердив одвічне прагнення українців створити єдину державу. Фактично результатом згаданих вище історичних подій стало те, що на політичній карті світу з того часу з’явилася нова держава – Україна, окреслилися її кордони, а наш народ отримав власний досвід державотворення.
Через особливості початку ХХ століття Українській державі не судилося утримати здобутий успіх, але уроки історії закарбувалися в пам’яті народній і передаються від покоління до покоління. Заради цієї пам’яті й глибшого засвоєння історичного досвіду День Соборності та Свободи України широко відзначається громадськістю і державою. Зокрема на Полтавщині планується проведення ряду заходів: урочисті збори, покладання квітів до пам’ятників видатним діячам українського державотворення, культурномистецькі заходи, виставки архівних матеріалів, книжкові виставки у бібліотеках, оновлення експозицій у музеях. Тематичні заходи пройдуть у закладах освіти. Пам’ятній даті присвячено спортивні змагання, що відбудуться напередодні свята. Ці та інші заходи постійно нагадуватимуть нам про те, чому ж на початку минулого століття незалежна Українська держава так і не відбулася. А деякі з тих уроків указують на нерішучість та непослідовність влади того періоду в здійсненні реформ, відсутність єдності у діях та нездатність на компроміс в ім’я загальнонаціональних інтересів, зневіру у власних силах та ставку на сили зовнішні, інші причини.
Проте досягнення і напрацювання того часу в сфері державотворення набули свого продовження в Україні проголошенням незалежності у 1991 році. Встановлено державні свята, які об’єднають суспільство, а ідеали Свободи та єдності країни кличуть до консолідації і спільної роботи.
Сьогодні зусилля влади зосереджуються на заходах щодо наповнення ідей незалежності, свободи та соборності України реальним змістом. Президент України Віктор Янукович, Уряд твердо і послідовно спрямовують внутрішню і зовнішню політику на забезпечення національних інтересів України як цілісної, незалежної та суверенної держави. Вперше за останні 20 років у країні настала політична стабільність, розпочато глибоку модернізацію держави. Розроблено заходи з реформування різних галузей економіки та сфер життя за двадцять одним напрямом. Досягнуто перших успіхів економічного розвитку, що створює умови для подальшого позитивного поступу України, її конкурентоспроможності на світових ринках, інвестиційної привабливості. Зростають можливості для задоволення потреб громадян, утвердження їх соціальної захищеності, духовної єдності, забезпечення конституційних прав і свобод.
Важлива складова державної політики – збереження територіальної цілісності України, консолідація українського народу, розвиток демократії та верховенства права, подальше об’єднання Сходу і Заходу. Влада робить все від неї залежне, щоб громадяни України відчували себе єдиною родиною.